90larda Çocuk Olmak

90’Lar Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar

90’lı yıllara dair elbette özlenen birçok şey var. Fakat eminim ki dönemin atıştırmalıkları ve abur cuburları birçoğumuzun burnunda tütüyordur. Hemen hemen gittiğimiz her mahalle bakkalında bu abur cuburlarla karşılaşmak mümkünken günümüzde bir çoğuna ulaşmak zor hale geldi. Aşağıda sizler için bu atıştırmalıkların bir listesini hazırladık. Şimdiden uyarmak gerek bu listeye baktıktan sonra eski günlere bir özlem duyacaksınız.

Sulugöz

 

Dönemin en meşhur sakızlarından biri olan sulugözü hala bazı bakkallarda bulmak mümkün olabiliyor.  Fakat tadının değişmiş olduğunu söylemek gerek, eski sulugözlerden eser yok şimdi…

Leblebi Tozu

 

Her seferinde boğazımıza kaçıp, öksürük krizlerine girmemize rağmen asla ama asla vazgeçemediğimiz bir lezzetti leblebi tozu. Şu an neredeyse hiçbir bakkal ve marketlerde yok ama evde yapmak oldukça kolay. Tabi o pipetten yemenin zevkini vermeyecektir ama…

Mino

Karışık meyve aromalı mino sakızları neredeyse sevmeyen yok diyebiliriz. Her seferinde avuç avuç ağzımıza atıp çiğnediğimiz bu mino sakızları artık hiçbir yerde bulamıyoruz ne yazık ki.

Capri Sun

Döneminde capri sun alabiliyorsan, durumun iyi anlamına geliyordu. Günümüzdeki meyve sularından bin kat daha lezzetli olan bu içeceği bitirdikten sonra kutusunu patlatmak adetlerden sayılırdı.

Elma Şekeri

Kimimiz çok sever, kimimiz de hiç yemezdik. Elma şekerleri 90’lar deyince akla ilk gelen şekerlemelerdendir. Neredeyse her sokakta satılan bu şekerleri hala günümüzde bazı yerlerde görmek mümkün.

Meybuz

Büyüklerimizin bize yediğimiz için kızdığı ve hast olmamızdan endişelendikleri bu dondurma dönemin parlayan yıldızları arasındaydı. Meyve aromalı buzdan oluşan çubuk dondurmaları evde kendi buzluğumuzda da yapmak mümkün.

Patlayan Şeker

Ağmızısa attığımız andan itibaren ağzımızın içini bir savaş alanına döndüren ve gıdıklayan şekerlerdi. Minik paketlerde toz şeklinde satılan bu şekerlerin hepsini ağzımıza atıp patlamasını beklerdik. Günümüzde ise bulunması biraz zor ne yazık ki.

Pop Tip

Küçükken ilaç gibi gördüğümüz ve en çok portakallı olanların akılda kalmış olduğu bu şekerler 2000’lere kadar varlığını sürdürdü. Bir kutuyu gün içerisinde bitirmek oldukça mümkündü.

Altın Para

90’larda altın bulmak için bir madeni kazmanıza gerek yoktu. Bakkalarda kutu içinde bol bol bulunan bu paraların içlerinde ince bir çikolata vardı. Paketini açmak hem zahmetliydi hem de para görüntüsü sebebiyle açmaya kıyılamazdı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı