90lar Filmleri

90’Lar Filmler

90’LAR SİNEMASI

Sinema camiasının başına gelmiş olan en efsane yıl şüphesiz 90 yıllarıdır. 90’lardan 2000’lere kadar çekilmiş birçok harika yapımlar vardır. Puanlama ve yorumlamalara göre 90’ların en iyi 5 filmini sizler için derledik.

 

Se7en (Yedi) – 1995

Seri cinayetler işleyen katilin peşine düşmüş olan iki dedektifin hikayesini konu alan Yedi isimli bu yapımın baş rollerinde Brad Pitt ve Morgan Freeman yer alıyor. Cinayet işlemeye devam eden bu katil yedi ölümcül günahı işleyen masumları kendi yöntemleri ile öldürmektedir. Bu yedi ölümcül günah inançlara göre açgözlülük, kibir, tembellik, kıskançlık, oburluk, şehvet düşkünlüğü ve yıkıcılıktır. İki polis dedektifinin katili yakalamaya çalışırken başından geçenleri konu alan bu yapımın yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor.

4  Forrest Gump – 1994

Forrest, düşük İQ oranına sahip biridir. Mahallede onunla alay eden çocuklar dışında herkes onu sever. Jenny’yle tanışıp ona aşık oluktan sonra tesadüfen kendini Vietnam savaşında bulur. Bu süreç boyunca Forrest farkında olmadan yaptıkları ile çok önemli sonuçlara imza atacaktır. Baş rolünde Tom Hanks’in bulunduğu yapım, en iyi erkek oyuncu Oscarı’nı sahibi olmuştur.

3  The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) – 1991

Belki de dönemin en kan donduran filmi olan Kuzuların Sessizliği, genç FBI ajanı olan Clarice Starling’in psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile iletişimlerini konu alıyor. Starling çözmesi gereken bir vaka için Dr. Lecter’dan yardım alıyor ve aralarında garip bir iletişim başlıyor. İzlerken her sahnesinde kanınızın donacağı bu yapım Anthony Hopkins’e, Hannibal Lecter rolüyle 19 dakikalık performansıyla Oscar kazandırmıştır.

2  Schindler’s List (Schindler’in Listesi) – 1993

Oscar Schindler adındaki Alman bir iş adamının II. dünya savaşı devam ederken Polonya’da kurmuş olduğu fabrikada Yahudi olan işçileri çalıştırması ve böylelikle birçok masum Yahudi’yi kurtarmış olmasını konu eden bu filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielbergi görüyoruz. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış olan bu yapım 90’ların en önemli yapımlarından olarak görülüyor.

1  The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) – 1994

  Andy ve Red adındaki iki mahkumun ve ardında kurmuş oldukları dünyanın öykünü anlatan bu yapım Andy’nin tutuklanıp hapishaneye girmesiyle başlıyor. Karısını ve karısının erkek arkadaşını öldürmek ile suçlanan ve ömür boyu ceza alan Andy durumu kabullenmez. İçeri girdiğinde diğer mahkum arkadaşlarını kendi iyiliği ve hayat severliği ile büyüler. Arkadaşlarını özgür bir yaşama inandırır ve Red ile birlikte çabalamaya başlar.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı