90larda Çocuk Olmak

90lar Makyaj

                          90’LARDAKİ MAKYAJ TRENDLERİ

90’lar her trendin yoğun bir şekilde yaşanmış olduğu yılların ta kendisidir. Her alandaki moda trendlerini sonuna kadar dolu dolu yaşamış olan doksanların en görkemli trendlerinden birisi de makyaj trendleriydi. İnce kaşlardan, siyah sürmelere, pembe allıklardan cırtlak kırmızı rujlara kadar birçok farklı trend sahibi olan 90’lar şimdiye kıyasla oldukça farklı makyaj şekillerine sahipti. Peki o yıllarda öne çıkan makyaj trendleri nelerdi?

Yüz: 90’lı yılların modası  doğal bir görünüme sahip ten makyajıydı. Bu dönemde ten rengi ne çok beyaz ne de çok bronz olmalıdır. İkisinin ortasında bir renk tercih edilmekteydi. Cilt makyajlarında doğal ama ışıltılı fondotenler ve maske etkisi yaratmayan ürünler kullanılıyordu.

Gözler: Dumanlı olan göz makyajlarının en sık kullanılmış olduğu dönemdir 90’lar dönemi. Mümkün olduğunca çok az renk kullanılmış olan bu dönemde, buğulu bakış elde etmek için aynı zamanda eyeliner da oldukça fazla kullanılıyordu. Kirpikler ise yoğun bir şekilde maskaraya bulanırdı. Göz makyajında özellikle genç kızlar, göz içlerine sürmeler sürerlerdi. Böylelikle asi bir görünüm elde edilirdi.

Kaşlar: Bakışları ise en çok vurgulayan kısım kaşlardı. Bu dönemin asi ve hırçın kızları, kaşlarını hep ince olarak aldırmışlardır. İnce olan kaşlar aynı zamanda belirgin bir görünümdedir. Çok fazla kaş maskarası veya kaş farı bu dönemde kullanılmamıştır. Günümüzde ince kaş modasının yerini kalın kaş alırken, 90’lar da ise bu durum tam tersi olarak görülmüştür.

Dudaklar: 90’ların makyajlarında en belirgin olan yerlerden biri ise genelde dudaklardı. Koyu ya da bordo tonlarında rujların kullanımı oldukça yaygındı. Günümüzde olduğu gibi nude tonlarında dudak kalemleri pek de tercih edilmezdi ve makyaj biraz abartılırdı. Gotik bir görünüm elde etmek isteyen genç kızlar genelde ışıltılı bordo ve cırtlak kırmızı rujlar tercih ederlerdi.

Allık: Yanaklarda pembe ya da hafif şeftali tonlardan mümkün olduğunca uzak durulan bu dönemde daha çok bronzerlar ve toprak tonları kullanılmış. Çok fazla yoğun bir kontür uygulaması yapılmıyordu ama yine de elmacık kemikleri her zaman belirginleştirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı