90larda Çocuk Olmak

90’ların Çizgi Romanları

Çizgi Romanlar

90’larda birçok gencin en büyük hobisi çizgi romanlardı. Henüz dijitalleşmeyen dünyada en popüler konulardan biri olan çizgi romanlar, günümüzde hala talep görse de hiçbir zaman 90’larda ki gibi olmayacak.

 

Teksas

 

Diğer adı Çelik Bilek olan bu çizgi roman İtalyan yapımıdır. Amerika’daki kolonilerin Kırmızı Urbalılara karşı verdiği savaşı anlatan bu çizgi romanın en bilinen karakterleri Rodi ve Profesör Oklitus’tur. Hay bin Kunduz repliği ile bilinen bu çizgi roman 90’ların en popüler  çizgi romanıydı.

 

Tommiks

Asıl adı Capitan Miki olan çizgi roman Teksas gibi İtalya’da yaratılmıştır. Olaylar Kulvar Kalesi civarında geçer. Yüzbaşı Tommiks, Konyakçı ve Doktor isimli iki arkadaşı ile birlikte burada düzeni sağlamakla görevlidir. Yüzbaşı Tommiks içki yerine sürekli süt içer ve buradaki Suzi isimli bir kızdan hoşlanır. Garip bir şekilde bu çizgi roman Türkiye’de 1961-2013 yılları arasında yasaklanmıştır.

 

 Conan

1932 yılında Amerika’da yaratılmış olan bu çizgi romanda sıradışı bir süper kahraman olan Conan karakteri bulunur. 90’ların bu sıradışı kahramanı dünyayı gezen bir savaşçıdır. Bu romanın Moğol İmparatoru Cengiz Han’dan esinlenilerek yaratılması da ilginç bir bilgi  olarak akıllarda yer eder.

 

Zagor

Zagor, Darkwood isimli bir ormanda en yakın arkadaşı Çiko ile birlikte yaşar. 90’lı yıllarda bu ormanda barışı ve huzuru sağlamaya çalışırlar. Çiko, Baltalı İlah olarak bilinir. Kızılderililere göre Zagor ilahi bir karakterdir. Bu çizgi romanın 90’lardaki popülerliği devam etmemesine rağmen basımı hala devam etmektedir.

 

Teks

İtalyan yapımı olan bu çizgi roman ilk olarak 1948 yılında basılmıştır. Teks bir kanun kaçağı olmasına rağmen aynı zamanda Kızılderililerin şefidir. Kızılderili haklarını gözetir ve arkadaşı ile birlikte bu hakları korumaya çalışır. Yasalara değil şiddete inanan Teks kötüleri yakalamayı kendine görev edinmiştir. Ne yazık ki bu çizgi roman 90’lı yıllar içinde kalmıştır.

 

TenTen

1929 yılında Belçika’da yayınlanmıştır ve 90’lara ismini vurmuştur. Tenten bir gazeteci ve aynı zamanda bir gezgindir. Onun en yakın dostu köpeği Fındık ve arkadaşı Kaptan Haddock’tur. 90’lı yıllarda yayımlanan bu eğlenceli çizgi romanda olaylar çoğunlukla Mulinsar Şatosu’nda geçer.

 

Vampirella

90’larda Amerika’da yayınlanan bu çizgi roman kadın karakteri ile döneme damgasını vurmuştur. Vampirella kırmızı mayosu, buna benzeyen bol dekolteli elbiseleri  ve biraz da kendini tarif eden yarasa küpeleri ile 90’ların çizgi romanlarının bir sembolü haline gelmiştir.

 

Yüzbaşı Volkan

Biraz da 90’larda Türklerin ürettiği çizgi romanlardan bahsedersek bunlardan en çok tercih edilen Volkan Yüzbaşı’nı anlatabiliriz.  Yüzbaşı Volkan bir Türk jet pilotudur. Hakkı Başçavuş ve Gazeteci Funda ise çizgi romandaki diğer önemli karakterlerdendir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı