90lar çizgi film

90’lı Yıllarda Çizgi Filmler

90’LI YILLARDA  ÇİZGİ FİLMLER

Çizgi filmler her zaman çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. Çocukları sabah erkenden kaldırıp heyecanla ekranın başına geçiren bu çizgi filmler, özellikle 90’l yıllarda çok ilgi gördü ve çocukluğunu bu çizgi filmlerle geçirmiş yetişkinler için ayrı bir yere sahip oldu. İşte 90’lı yıllarda yayımlanan , milyonlarca çocuğun severek izlediği çizgi filmler!

Taş Devri

Tamı tamına 166 bölümden oluşan bu çizgi filmde , ana karakter olan Fred Çakmaktaş’ın eğlenceli yaşantısı gözler önüne serilir. Fred’den sonra en çok göze çarpan karakterler Vilma Çakmaktaş , Barni Moloztaş ve Beti Moloztaş’tır. Taş Devri  Fred ve Barni’nin dostluklarını insanlara sunarken bir yandan da onların didişmeleriyle ekran başındakileri güldürmeyi başarır, Fred ve Barni her kavga ettiğinde onların barışmasını sağlayanlar ise yakın arkadaşlar olan Vilma ve Beti’dir.

Parlak mor rengiyle akıllarda kalan sevimli Dino ise Fred’in köpeğidir. Fred ne zaman eve dönse üstüne atlayıp onu bırakmayan Dino, hem ekran başındakileri hem de Çakıl ve Bam Bam’ı her zaman eğlendirmeyi başarır.

Casper

 

Diğer hayaletlere hiç benzemeyen ve ölü bir çocuğun ruhunu taşıyan Casper’ın hayatını bizlere sunan bu çizgi film de diğerleri gibi  çocukların favorilerinden biri olmuştur. Kendi gibi hayaletlerle birlikte Korku Okulu’na giden Casper bu durumdan hiç memnun değildir çünkü bu okul hayaletlere,  insanları korkutmayı öğretir. Casper ise insanlarla dost olmak istiyordur, bu yüzden her yıl sınıfta kalır ve hayalet arkadaşları tarafından dışlanır.

Ekran başındakilere dostluğun ve insanlara yardım etmenin önemini hatırlatan Casper , kendi mezarının başında kitap okuduğu sahnelerle de çocuklara örnek olur.

Temel Reis

Yediği ıspanaklar sayesinde güçlenen Temel Reis ve onun baş düşmanı Kabasakal’ın Safinaz için gerçekleştirdikleri dövüşlere her bölümde şahit olduğumuz bu çizgi filmde , oldukça iri ve güçlü olan Kabasakal cüssesine rağmen bir türlü Temel Reis’i alt edemez ve Safinaz’a kavuşamaz .

Yayımlandığı dönemde ABD’deki ıspanak satışlarında artışa sebep olan Temel Reis , ülkemizdeki 90’lar çocuklarına da ıspanağı şüphesiz sevdirmişti.

Şirinler

 

Mavi Küçük Yaratıklarla Beraber sevinip üzüldüğümüz olmuştur.Bu sevimli yaratıkların her biri ayrı ayrı özellikleri ile bizlerin gönlünü kazanıp hayatımızda önemli bir kahramanı olmuştur. Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Usta Şiir, Hayalci Şirin, Güçlü şirin, Şakacı Şirin, Süslü Şirin, Kibirli Şirin, Korkak Şirin, Ressam Şirin, Şair Şirin ve kötü karakterimiz Gargamel Ve onun kedisi Azman bu karakterle birlikte sınırsız macera yaşadınız. Bu maceraları hatırladığınız zaman neler hissediyorsunuz.

Ayı Yogi

Küçük uçan bir gemiyle dolaşan ayı yogi maceradan maceraya koşuyor onun maceraları ile kimler büyüdü el kaldırsın. Ayı Yogi de aç karnını doyurmak ve Bobo ile birlikte dolaşmak için can atıyor.

 

Ninja Kaplumbağalar

Sıra geldi Yerin altında yaşayan dört kaplumbağası ve ustaları Splinter Usta  yer altında saklanıyor ve sürekli olarak  Shredder’ın savaşıyorlardı. İsimleri de orta çağdan kalma isimlerdir. Bu Kaplumbağaların ismleri Rönessans devrimini gerçekleştiren kişilerin isimlerini temsil eder bu isimler sırasıyla sayacak olursak

Turuncu bantlı kaplumbağa, Michelangelo: Michelangelo Buonarroti’yi

Kırmızı bantlı kaplumbağa, Raphael: Raphael Sanzio’yu

Mavi bantlı kaplumbağa, Leonardo: Leonardo da Vinci’yi

Mor bantlı kaplumbağa, Donatello: Donatello’yu temsil eder.

 

Daha Fazla Göster

26 Yorum

  1. 90lı yılların çizgi filmleri iyiydi coçukluğumuz bu filmmaker gecti çok güzel çizgi filmlerdi 90lar aklıma geldi ah o eski günler hep geride kaldı özledim o günleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı