90larda Çocuk OlmakUnutulmayanlar

90’lı Yıllarda Çocuk Olmak 

90’lı Yıllarda Çocuk Olmak 

90’lı yıllarda çocuk olan herkes bilir ki o dönemin oyuncakları, çizgi filmleri, sokak oyunları, abur cuburları, sıcacık arkadaşlıklarıyla bambaşka bir çocukluk yaşanırdı. Eğer bunları görüp o dönemde yaşamış bir çocuksanız kesinlikle çok şanslısınız. Dijital ürünlerin, tabletlerin ve telefonların henüz ele geçiremediği o yılları hepimiz özlüyoruz. İşte o yılların çocuklarının unutamadığı bazı itemler:

 

Bisiklet Paletleri

Bisikletin tekerlerine takılan bu rengarenk ve çocuklar için kesinlikle çok havalı olan süsler yani bisiklet paletleri kesinlikle 90’ların çocukları için birer vazgeçilmezdi. Eğer bisiklet tekerlerinizde bunlardan varsa mahallenin kendisinden en çok bisiklet istenilen çocuğu olurdunuz. Bisikletiniz ise bu renkli paletlerle (hatta bazen fosforlu da olabilirlerdi) mahallenin en dikkat çeken bisikleti olmaya hak kazanırdı.

 

Atariler

90’ların çocuklar için en eğlenceli kısımlarından biri şüphesiz atari oyunlarıydı. O yıllarda çocuklar ilk kez teknolojinin eğlenceli kısmı ile atari sayesinde tanışmıştı. Gerek herkesin en çok sevdiği Mario oyunu ile gerekse Duck Hunt adındaki nişancılığınızı geliştirebileceğiniz ördek avlama oyunu ile atarinin başından saatlerce kalkmayabilirdiniz. Günümüzde bilgisayar oyunları çok fazla gelişmiş olsa da atarinin verdiği tadı vermiyorlar.

 

Bakkallarda Satılan Toplar

90’lı yıllarda pek de öyle basketbol topu, voleybol topu, futbol topu gibi bir ayrım yoktu mahallenizdeki bakkala gidip oradaki plastik, ucuz ama sizin her ihtiyacımızı karşılayan çok amaçlı topunuzu alabilirdiniz.  90’ların çocukları işte bu toplarla tüm gün dışarıda futbol oynayabilirlerdi.

 

Hugo ve Tolga Abi

90’lı yıllarda çocuklardan bahsedip de Hugo ve Tolga Abi’den bahsetmemek olmaz. O yıllarda çocuk olup da bu programı izlemeyen yoktur telefonla programa katılıp telefon tuşlarını kullanarak ödüller kazanabileceğiniz bu keyifli programı da özlüyoruz.

 

Tetris

Yine 90’ların teknolojiye yeni yeni kapı araladığı  o yıllarda 90’ların en teknolojik ürünlerinden olan tetrisi de unutmayalım. Blokları üst üste koyarak yenilmeden yok etmeye çalışıp zaman zaman heyecanlandığınız ve paniklediğiniz bu oyun 90’ların vazgeçilmez oyuncaklarındandı.

 

Çocuk Modası

90’larda çocukların kıyafetlerine gösterilen önem asla göz ardı edilemez. Arkalarına birer sanat eseri işlenen o yelekleri nasıl unutabiliriz.  İnanıyoruz ki 90’larda çocukluğunu yaşamış herkesin arkasında bir ev, bir ağaç ve hatta belki de gülen bir güneş işlemesi olan yelekleri vardı.

 

Düdüklü şeker 

90’larda çocuklar için üretilen şeyleri neredeyse hepsi birden fazla fonksiyona sahipti. İşte düdüklü şeker de bunlardan biriydi. Kolalı veya çilekli olan şekeri bitirdikten sonra  düdüğünü çalarak mahallede sağa sola koşturabilirdiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her Pazar banyo yapmak,sobanın karşısına geçip saçlarından düşen su damlalarının sobaya düşmesini mutlu gözlerle izlemekti belkide 90’lar. Okulda gördüğün kıza aşık olup onun daha haberi bile yokken,YENGENİZ olur demekti 90’lar. Hoşlandığın kızla konuşmak için yıllarca beklemek,onun karşısına çıkınca ne konuşacağının provasını gecelerce yapmak,onu görmek için kışın ortasında saatlerce evinin önünde dolaşmak,donmak,ıslanmak…Belkide Şimdi hayatımızda olmayanlardı 90’lar. Babamız,annemiz,Uzaktan Uzağa Sevdiğimiz….Bir rüyaydı 90’lar,ve rüyalar kısa sürer,hadi uyanın artık YIL 2020 ve siz artık büyüdünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı