90lar PopGenelUnutulmayanlar

Levent Yüksel Kimdir | 90lar Pop

Levent Yüksel Kimdir?

Türk pop müziği, birçok sanatçının eser verdiği bir daldır.  Türkiye’de an çok dinlenilen  müzik türlerinden biri olan Türk Pop Müziği’nin çok sayıda temsilcisi de bulunmakla beraber Levent Yüksel de bu temsilcilerden bir tanesidir.

 

Hayatı

Asıl adı Levent Uğur Yüksel olan sanatçı, 21 Ekim 1964 tarihinde Antalya’da dünyaya gelmiştir. Yüksel, ilk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlamış ve sonrasında Antalya Lisesi’nden mezun olmuştur. Sanatçı, şu anki ismi İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı olan Belediye Konservatuarı’nın kontrbas bölümünde öğrenim görmüş ve buradan mezun olmuştur. Üniversitede öğrenci olduğu yıllarda çok sayıda gece kulübünde bas çalan Levent Yüksel aynı zamanda ünlü şarkıcılara da eşlik etmiştir. Askerden döndükten sonra Fatih Erkoç ve Sertab Erener ile birlikte bir gece kulübünün orkestrasında çalmıştır. Erener ve Yüksel 1990 senesinde dünya evine girmiş, 1996 yılında ise bu evlilik sona ermiştir.  Müzik ile ilgili çalışmalarını sürdüren Yüksel, Aykut Gürel’in aracılığıyla Sezen Aksu ile tanışmıştır.

 

Müzik Yaşamı

Levent Yüksel’in ilk albümü olan ‘Medcezir’ 1993 yılının Mayıs ayında müzikseverlerle buluşmuştur. 1996 senesinde ise ikinci albümü olan ‘Levent Yüksel’in 2.CD’si’ piyasaya çıktı. Bu iki albümden sonra 1997 yılının yazında, ‘Bi Daha’ adlı teklisini çıkardı ve ‘Bi daha’ yılın en çok satan teklisi olmayı başardı. Bu tekliyi 1998 yılında çıkardığı ‘Adı Menekşe’ ve 2000 yılında çıkardığı ‘Aşkla’ adlı albümü takip etti. Orhan Gencebay’ın ‘Ya rabbim’ şarkısına da yer verdiği albümü ‘Uslanmadım’ ise 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. 2006 senesinde ise kadın şarkıcılar tarafından seslendirilen eski şarkıları Levent Yüksel’in sesinden dinlediğimiz albümü ‘Kadın Şarkıları’ piyasaya çıkmıştır. 2010 senesinde ‘Aşk Mümkün müdür Hala?’ adlı tekliyi çıkaran sanatçı, Emre Altuğ ve Yaşar ile de çalışmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Adam gibi adam siper bur insan Adana’da konserine gitmiştim yaşım 40 oldu 90lar benim vazgeçilmez olarak tanimladigim yıllardır. O yıllara geri dönmek ve o temiz yıllarda yaşamak isterdim ama yaşlandık ve o yıllara geri donemeyecegiz donemesekte o yılları yaşamak adına zaman geçiriyorum eski şarkılar eski filimler hepsi beni çağırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı